pressmeddelanden
March 24, 2025
pressmeddelanden
March 24, 2025
uttalande

Nestit Group, en ledande nordisk leverantör av IT- och kontorslösningar, tillkännager de strategiska förvärven av Coegi, Muneris IT och Accesit. Dessa förvärv utgör en viktig milstolpe i Nestit Groups arbete med att leverera heltäckande och högkvalitativa IT- och kontorslösningar anpassade för små och medelstora företag i Sverige.

Det utökade Nestit Group, som växt från två till sju bolag på ett år, har nu över 175 anställda på 25 platser i Sverige med en gemensam omsättning på över 500 miljoner kronor sedan april 2024. Genom att möta den växande efterfrågan på effektiva IT-och kontorslösningar har bolagsgruppen som ambition att dubbla omsättningen inom de närmaste åren.

-         Med tillägget av Coegi, Muneris IT och Accesit tar vi ytterligare ett steg mot att göra det enklare för företag att hitta en lokal heltäckande leverantör av IT-och kontorslösningar, säger Johannes Boson, vd för Nestit Group.

Koncernen erbjuder ett brett utbud av tjänster, däribland IT-lösningar, cybersäkerhet, dokumenthantering, telefoni och växellösningar. Genom förvärven av Coegi,Muneris IT och Accesit stärks Nestit Groups förmåga att möta den växande behovet av avancerade IT-miljöer och cybersäkerhetslösningar för små- och medelstora företag på ännu fler platser i Sverige.

-         Att bli en del av Nestit Group var ett naturligt val för oss på Coegi. Med utökade möjligheter kan vi nu erbjuda våra kunder fler tjänster och en större geografisk närvaro, säger Joachim Hylvander, vd för Coegi.

-         Att ansluta till Nestit Group öppnar upp spännande möjligheter för både våra kunder och oss på Muneris IT. Genom samarbete och delade resurser får vi tillgång till kompetenser och lösningar som skapar ännu större värde i vår leverans, säger Erik Ringkvist, vd för Muneris IT.

-         Vi är otroligt stolta över att bli ett av Nestit Groups noggrant handplockadeföretag. Gruppens samlade kompetens, gemensamma engagemang och tydliga synergier skapar ett direkt mervärde för både kunder och medarbetare, sägerJimmy Gehrke, VD på Accesit

MVI, investeringsbolaget bakom Nestit Group, står bakom dessa förvärv som en del av sin satsning på att driva digitalisering och affärsutveckling på den nordiska marknaden.

De förvärvade bolagen behåller sin varumärkesidentitet och lokala marknadsfokus. Genom gemensamma resurser, ökat samarbete och starkt stöd från Nestit Groups ledning säkerställs leveransen av marknadsledande IT-infrastruktur och kontorslösningar med ett fortsatt starkt kundfokus.

Kontakt

Johannes Boson, VD
Nestit Group
+46 72-332 50 00
Johannes.boson@nestitgroup.com

FÖRFATTARE
fler nyheter
pressmeddelanden
March 24, 2025
pressmeddelanden
March 24, 2025
Nestit Group stärker kunderbjudandet och expanderar regionalt genom strategiska förvärv av Coegi, Muneris IT och Accesit
nyheter
February 3, 2025
nyheter
February 3, 2025
Ascenco Group förvärvar Hiss-Craft i Norrland
nyheter
January 21, 2025
nyheter
January 21, 2025
Adilson Fonseca befordras till Senior Associate